skip to Main Content

BALKANLARDA
TÜRK İZLERİ

GEZİ TARİHİ
29 Nisan-03 Mayıs 2020
KATILIM BİLGİLERİ
Hazırlık, 9 ve 10 . Sınıflar
Tarih Zümresi
Son Başvuru Tarihi
28 Şubat 2020
balkanlar-i

GEZİ KODU: BK_BALKANLARDA_TURK_IZLERI

Balkanlarda Türk İzleri (Hz, 9 ve 10. Sınıflar)

Balkanlar insanlık tarihinin en önemli bölgelerinden biri olarak Avrupa ile Anadolu, Yakın Doğu ile Asya’ya açılan bir kapıdır. Aynı zamanda Akdeniz dünyası ile Avrupa’nın karşılaşma ve kaynaşma noktası olmuştur. Balkanların bu kadar önemli olmasının temel nedenleri, buranın verimli topraklarla mükafatlandırılmış olmasının yanı sıra kültürel, askeri ve stratejik açılardan da değere sahip olmasıdır.

Balkanlarda Türk izlerinin ortaya çıkması ve gelişip günümüzdeki noktaya ulaşmasında Osmanlı Devleti’nin attığı temeller, tarihin en büyük çabalarından biri olarak değerlendirilebilir. Osmanlı Devleti, kuruluşundan itibaren Balkan topraklarını önemsemiş ve bünyesine katabilmek için büyük mücadeleler vermiştir. Özellikle 14. ve 15. yüzyıllardan itibaren Osmanlı Devleti bir Balkan İmparatorluğu olarak değerlendirilmiştir.

Bu gezinin amacı öğrencilerimize, günümüzde farklı millet ve etnik toplumları ortak paydalarda buluşturan Balkan topraklarında yaşamış büyük uygarlıklarla beraber, 500 yıllık Osmanlı-Türk izlerini ve dokusunu göstermektir.

1.Gün: 29 Nisan 2020 Priştine

20:00 – 20:30 Sabiha Gökçen Havalimanında buluşma
23:10 – 23:55 İstanbul-Priştine uçuşu
01:00 – 01:15 Priştine Golden Otele varış ve giriş işlemleri ardından odalara geçiş ve istirahat

2.Gün: 30 Nisan 2020 Priştine – Üsküp

07:00 – 08:00 Kahvaltı ve çıkış işlemleri ardından şehir merkezine hareket
08:00 – 11:30 Panoramik şehir turu; Rahibe Teresa Caddesi, Saat kulesi, Sultan Murad Camii ve Hamamı, Yaşar Paşa Camii, Osmanlı Konağı panoramik gezileri
11:30 – 12:30 Öğle yemeği molası
12:30 – 14:30 Üsküp’e hareket
14:30 – 18:30 Üsküp Arkeoloji Müzesi, Panoramik şehir turu: Türk Çarşısı, Makedonya Meydanı, Taş Köprü, Üsküp Kalesi, Rahibe Teresa Evi, Murat Paşa Cami, Makedonya Takı.
19:00 – 20:00 Üsküp Continental Otele varış ve giriş işlemleri
20:00 – 21:00 Otelde akşam yemeği
21:00 – 21:30 Odalara geçiş ve istirahat

3.Gün: 01 Mayıs 2020 Üsküp-Belgrad

07:00 – 08:00 Kahvaltı ve çıkış işlemleri ardından Matka Kanyonu’na hareket
08:00 – 12:30 Matka Kanyonu gezisi
13:00 – 14:00 Öğle yemeği molası
14:30 – 20:30 Belgrad’a transfer
20:30 – 21:30 Belgrad Royal Inn Otel’e varış ve giriş işlemleri ardından akşam yemeği
21:30 – 22:00 Odalara geçiş ve istirahat

4.Gün: 02 Mayıs 2020 Belgrad-Saraybosna

07:00 – 08:00 Kahvaltı ve çıkış işlemleri ardından şehir merkezine hareket
08:00 – 11:30 Panoramik şehir turu; Eski Saray, Bin Yıl Anıtı, Belgrad Kalesi, Kale Meydanı, Taş Meydan
11:30 – 12:30 Öğle yemeği molası
12:30 – 14:30 Nikola Tesla Müzesi, Panoramik şehir turu: Askeri müze, Şehit Ali Paşa Türbesi, Bayraklı Camii ziyaretleri
14:30 – 20:00 Saraybosna’ya transfer
20:00 – 21:30 Saraybosna Hollywood Otel’e varış ve akşam yemeği
21:30 – 22:00 Odalara geçiş ve istirahat

5.Gün: 03 Mayıs 2020 Saraybosna-Mostar-İstanbul

06:00 – 07:00 Kahvaltı ve çıkış işlemleri ardından şehir merkezine hareket
07:15 – 11:00 Mostar’a transfer ve Mostar Köprüsü gezisi
11:00 – 14:00 Saraybosna’ya transfer ve Öğlen yemeği molası
14:00 – 15:00 Kutsal Kalp Katedrali, Şehir meydanı, Baş Çarşı, Latin Köprüsü panoramik gezileri (otobüs ile) ardından Havalimanı transferi check-in ve bagaj işlemleri
17:45 – 20:35 Saraybosna-İstanbul uçuşu
21:00 – ………. Gümrük ve bagaj işlemleri ardından öğrencilerin velilere teslimi ve turumuzun sonu

Not: Uçuş saatlerimizde değişiklik olabilir. Program içeriği sabit kalmakla birlikte saatlerinde değişiklikler olabilir. Hava muhalefeti ve mücbir sebeplerden programda değişiklik olabilir.

PROGRAMA DAHİL OLAN SERVİSLERİMİZ

 • Pegasus ile gidiş-dönüş uçak bileti: İstanbul – Priştine / Saraybosna – İstanbul uçuşları
 • Program havalimanında başlar ve biter (İstanbul dışındaki kampüslerimizden katılan öğrenciler, iç hat bağlantı uçuşlarının biletleme işlemi, program satışa kapandıktan ve görevli öğretmen ataması gerçekleştikten sonra International Office tarafından gerçekleştirilebilmektedir.)
 • Yurt dışında şehirler arası ve şehir içi ulaşımlar
 • 3 veya 4 yıldızlı otellerde oda-kahvaltı ve akşam yemeği dahil konaklama 
 • Programda belirtilen aktivite ve geziler (Priştine-Üsküp-Belgrad-Saraybosna ve Mostar panoramik şehir turları)
 • Her 10 öğrenciye 1 öğretmen eşliği
 • Profesyonel rehber eşliği 
 • Senka Turizm Seyahat Güvencesi

PROGRAMA DAHİL OLMAYAN SERVİSLERİMİZ

 • Öğle yemekleri, vize işlemleri, yurt dışı çıkış harcı, yurt dışı seyahat sigortası, kişisel harcamalar dahil değildir.

KAYIT İŞLEMLERİ

 • Program ödemeleri EFT-HAVALE ve Kredi Kartı ile online olarak yapılabilmektedir.
 • Havale ve EFT ile ödemeleri için INT-VB- veli bilgilendirme yazısında belirtilen banka hesap bilgilerine program ücretinin son başvuru tarihinden önce ödenmesi gerekmektedir. Ödeme yapılırken açıklama bölümüne öğrenci adı soyadı, kampüsü ve başvuru yapmış olduğu programın adı mutlaka eklenmelidir.
 • ÖRNEK: Pelin Korkmaz, Florya, Bilime İlk Adımlar)
 • Ödeme işlemi tamamlandıktan sonra kayıt işlemlerinin tamamlanması için, www.bahcesehirgezi.com adresinden gezinin satın alma linkine tıklayıp, ‘EFT-HAVALE İLE ÖDEME’ alternatifini seçip ödemeyi tamamlamaları gerekmektedir. Bu işlemi tamamlamayan velilerimizin kayıt işlemleri tamamlanmamış olacaktır.
 • ÖNEMLİ: Bu işlem tamamlanmadığı durumlarda, bu yıl kullanmaya başlamış olduğumuz yazılım sistemi öğrenciyi görmemekte olup odalama /ulaşım/yemek vb. gibi operasyonel işlemlere izin vermemektedir. Kesinlikle manuel giriş yapılamamaktadır.
 • Ayrıca veli ödeme yaptıktan sonra işlem dekontunu ve INT-VB de bulunan veli tarafından imzalı olan ‘programa katılmasına izin veriyorum’ yazısını, bağlı bulundukları kampüsün Müdür Yardımcısına teslim etmesi gerekmektedir. NOT: (Dekontun okul idaresine teslim edilmemesi durumunda, program ücretini ödenmesi programa katılma garantisi vermemektedir)
 • Program detayları ve kredi kartı ile online ödeme için www.bahcesehirgezi.com adresini ziyaret ediniz.
 • Tüm Visa/Master ve Amex kartlar geçerlidir. Axess, Wings,Bonus,Card Finans,Advantage kartlarına taksit yapılmaktadır.Program ücretine ek olarak bankaların belirlemiş olduğu komisyon oranları alınmaktadır. Komisyon oranları satın alma işlemi yapılırken ödeme sayfasında görülmektedir.
 • Kredi kartı ile online olarak yapılan ödemelerde kayıt işlemi sırasında belirttiğiniz mail adresinize gezi kayıt işleminin tamamlandığına dair onay maili gelmektedir ve dekont yerine geçmektedir.
 • Akbank üzerinden yaptığınız ödemelerde havale ücreti alınmamaktadır.International Office tarafından düzenlenen tüm okul gezileri TURSAB yasalarına tabidir.

İPTAL/İADE ve SİGORTA SÜREÇLERİ

İPTAL ŞARTLARI (YURTDIŞI PROGRAMLARI)

1) Program son başvuru tarihinden önce talep edilen iptal işlemlerinde;

 • Yurtdışı program iptal işlemlerinizde 25 EURO/CAD/USD/GBP/ işlem ücreti alınmaktadır.
 • İptal işlemleri için www.bahcesehirgezi.com adresinde sol üst köşede yer alan Resmi İşlemler bölümünden iptal/İade linkinden formu doldurunuz.
 • İptal işlemleri form doldurulduktan sonra 15 iş günü (3 hafta) içerisinde yapılacaktır.

2) Program son başvuru tarihinden sonra talep edilen iptal işlemlerinde;

 • Yurtdışı program iptal işlemlerinizde 25 EURO/CAD/USD/GBP/ işlem ücreti alınmaktadır.
 • İptal işlemleri için www.bahcesehirgezi.com adresinde sol üst köşede yer alan Resmi İşlemler bölümünden iptal/İade linkinden formu doldurunuz.

İptal işlemleri form doldurulduktan sonra 30 iş günü (6 hafta) içerisinde değerlendirilip;

 • Eğer öğrenci için operasyon tarafından herhangi satın alma yapılmamışsa; İşlem ücreti kesildikten sonra tamamı iade edilecektir.
 • Eğer öğrenci için operasyon tarafından herhangi satın alma yapılmışsa; İşlem ücreti ve yapılan tüm harcamalar kesildikten sonra kalan ücret iade edilecektir.

Önemli Notlar:

 • Yurtdışı programlarında vize işlemleri Senka Turizm LTD. ŞTİ. Sorumluluğunda değildir. Vizenin olumsuz sonuçlanması durumunda ‘Eğer öğrenci için operasyon tarafından herhangi satın alma yapılmışsa; İşlem ücreti ve yapılan tüm harcamalar kesildikten sonra kalan ücret iade edilecektir.’
 • Katılım yetersizliğinden dolayı, International Office tarafından gerçekleştirilen iptal işlemlerinde program ücreti kesintisiz iade edilir.

SİGORTA, VİZE İŞLEMLERİ VE ÇEVİRİ İŞLEMLERİ İÇİN İADE

 • Ret edilen vize başvuruları ve/veya  Katılımcı tarafından yerine getirilmeyen görevlerden ötürü, vize alınamaması durumunda başvuru sahibi sorumludur ve sigorta ile vize için alınan  ödemeler için iade yapılamamaktadır.

KIYAFET KURALLARI

 • Okul yönetimlerince belirlenir.
 • OTEL KONAKLAMA ESNASINDA DİKKAT EDİLECEK KURALLAR
 • Otelde konaklama yapıldığı sürece otel kurallarına riayet etmek gerekmektedir.
 • Otelde konaklayacak diğer misafirleri rahatsız edecek davranışlarda bulunulmamalıdır. Otelde hiçbir nedenle odalar arası geçiş yapılmamalıdır.
 • Otele giriş-çıkış saatlerine riayet edilmelidir. Görevli öğretmenlerin gözetiminden ayrılmadan programa uyum sağlanması gerekmektedir. Gezi veya Organizasyon süresince konaklama yapılan otel sınırı dışına çıkmak kesinlikle yasaktır.
 • Otel odasında ve genel alanlarda yüksek sesle konuşulmamalı, yüksek sesle müzik dinlenilmemelidir.
 • Otelde yaş sınırlaması bulunan havuz, fitness gibi alanlar gerekli yeterliliklere uygun değilse kullanılmamalı ve kurallara uyulmalıdır.
 • Otel odasında ve genel alanlarda otelin demirbaş eşyalarına zarar verilmemesi, zarar verilmesi halinde oluşan maddi hasarın ve miktarın öğrenci tarafından karşılanacağı bilinmelidir.
 • Otelde konaklama yapıldığı sürece öğrencinin yaptığı extra harcamalar, çıkış esnasında öğrenci tarafından ödenecektir.
 • Kanunlara göre, sigara içmenin yasak olduğu kapalı alanlarda her türlü sigara ve tütün mamulünün kullanılması,  otelin içinde veya dışında tüm gezi süresince alkol ve alkollü ürünler kullanılması kesinlikle YASAKTIR! “18 yaş altı Tütün ve tütün mamullerini, alkol ihtiva eden içecekleri, bulundurmak veya içmek” fiilleri disiplin cezasını gerektiren davranışlar olarak nitelendirildiği için, bu fiillerin herhangi birinde bulunanlar, bu kapsamda disiplin hükümlerine tabi tutulacak ve okul yönetimlerince gerekli cezai şartlar uygulanacaktır.

DIŞARIDAN ZİYARETÇİ KABULÜ VEYA TUR/ORGANİZASYON DIŞINA İZİNLİ REFAKATÇİ EŞLİĞİNDE ÇIKMAK İÇİN

 • Organizasyon saatleri dışında ve ilgili programı aksatmayacak şekilde; dışarıdan ziyaretçi : veli, sorumlu öğretmen, okul müdürünün de imzaladığı izin kağıdına Ziyaretçinin (18 Yaşından büyük olmak zorundadır) açık Adı Soyadı ve TC Kimlik numarası ve Cep telefonunu olduğu okul tarafından Kaşeli ve İmzalı olmadığı sürece, katılımcı öğrenci ile görüşmesine izin verilmeyecektir.
 • Tur programının güzergahından ayrılacak şekilde yut içi yada yurt dışındaki organizasyonlardan ayrılmak yada izin talebi yerine getirilerek dış ziyaretçi ile görüşmek için turdan yukarıda belirtilen izin evrakı şartlarını yerine getiren ve isteği doğrultusunda ayrılan öğrenci tur programına uyacak şekilde zamanında geri dönmek ile şahsen sorumludur, yaşadığı aksaklık yada gecikmelerden dolayı tura yetişememesi, vaat edilen haklardan yararlanamaması, başına gelebilecek her türlü olumsuz maddi manevi zararlardan dolayı organizasyonu yapanlar/gerçekleştirenler ve sorumlu öğretmen ile okul yönetimleri  sorumlu tutulamaz, ve bu ve benzeri davranışlar sigorta kapsamı dışındadır.
Back To Top
Ara