skip to Main Content
bk-lise
LİSE DEĞİŞİM PROGRAMLARI

Lise Değişim Programları, öğrencilerin lise eğitimlerinin en az 1 akademik yılını yurt dışında tamamladıkları programlardır. Başta Amerika ve Kanada olmak üzere Avrupa’nın bir çok şehrinde yıllardır lise değişim programına katılan öğrenciler yaşadıkları deneyimler ile program sırasında yetkinliklerinin farkına varan bir birey haline gelirler. Lise değişim programları gidecekleri ülkenin devlet veya eyalet bakanlıkları ile milli eğitim bakanlıklarının güvencesi ve koruması altında gerçekleşir.

Yurt Dışında Lise Eğitimi Nedir?

Yurt dışı lise eğitimi, Amerika, Kanada, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde 1 dönem, 1 yıl ya da tüm akademik hayatları süresince öğrencilerin sene kaybetmeden lise eğitimi alabildikleri programlara verilen genel isimdir. Bu programlarda öğrenciler bir devlet lisesinde eğitim alma imkanına sahipken Crown Yurtdışı Eğitimin uzman kadrosu ile yapılacak görüşmeler sonucunda özel lise ya da yatılı özel liselerde de eğitim alabilmektedir. Öğrenciler yurt dışında gittikleri okullarda yerel ailelerin yanında kalarak ailenin bir bireyi olup hem gittikleri ülkenin kültürünü yaşayarak öğrenir, hem de yerel dilde pratik yapma imkanı sağlarlar. Öğrenciler okuldan sonra okulda ki sanat ve spor aktivitelerine katılarak zihinsel ve bedensel gelişimlerine katkı sağlamanın yanında sosyal ilişkileri kuvvetli bireyler haline gelirler. Tüm bunların yanında öğrenciler ülkelerine geri döndüklerinde bir üst sınıftan, yıl kaybı olmadan eğitimlerine devam edebilirler.

Genel Lise Değişim Sunumu olup tüm programlar hakkında detaylı bilgiyi videoda bulabilrisiniz

Neden Yurt Dışında Lise Eğitimi?

Ülkemizde yıllardır devam eden ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da onaylanan bu programa katılan öğrencilerin istatistiklere göre %92’sinin iş hayatlarını yönetici olarak sürdürdüğü belirtilmiştir.

Yapılan araştırmalara göre 18 yaşına kadar öğrenilen 2. bir dil, yetişkin bir kişinin öğreneceği dile göre daha kalıcı, aksanlı ve etkin bir dil olmaktadır. 15-18 yaş aralığında olan ve bir yıl boyunca İngilizce konuşulan bir ortamda yaşayan bir kişi yurt dışında öğreneceği 2. dili ömür boyu rahatlıkla kullanabilmektedir. Bu sebeple bir öğrencinin akıcı şekilde İngilizce konuşabilmesi için bu programlar öğrenciler için eşsiz bir deneyim sunar.

Programa katılan öğrenciler genellikle program süresince aile yanında konaklayıp, gittikleri okullarda birçok ülkeden gelen değişim öğrencileriyle birlikte eğitimlerine devam ederler. Bu sebeple öğrenciler gittikleri ülkenin kültürünü ve farklı ülkelerin kültürlerini bir arada tanırken aynı zamanda iyi bir ‘’network‘’ oluştururlar, öğrenciler bu network’ü ömür boyunca kullanma şansına sahiptirler.

Lise Değişim Programına katılan öğrenciler, Türkiye’de ailesinin sunduğu “fanus hayat” içerisinden çıkarak yurtdışında geçirdikleri zaman sürecince hayatı öğrenmeyi, sorun çözmeyi, kendi ayakları üzerinde durmayı ve sorumluluk alma bilincine sahip olmayı öğrenir. Böylelikle öğrenci lise değişim programları ile kusursuz bir özgüvene sahip olur.

Eğitimine yurt dışında devam etmek isteyen öğrenciler akademik olarak özgeçmişine katılmış oldukları lise değişim programını eklediklerinde, diğer başvuru yapan öğrencilere göre okullar tarafından kabul alma şansını yükseltmektedirler. Çünkü Lise Değişim Programı, dünyadaki bir çok üniversite tarafından kişinin farklı kültürde yaşamayı öğrendiğini varsayar ve öğrenciyi özgüvenli bir birey olarak değerlendirir.

Lise hayatında kariyer hedeflerini planlayan öğrenciler bu programlar sayesinde ‘’ Dünya Vatandaşı ‘’ olma yolunda ilk adımı atarak, gelecekteki büyük kapıları açan bir anahtara sahip olurlar.

Bir yıl boyunca yurtdışında akademik olarak sorumlu oldukları dersten başarılı olan öğrenciler, döndüklerinde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan denkliklerini alarak sene kaybı yaşamadan Türkiye’de lise eğitimlerine devam ederler. Program boyunca okullarında gerçekleştirilen farklı aktivitelere ve okul klüplerine katılan öğrenciler eşsiz deneyimleri bu programlar aracılığıyla gerçekleştirirler.

Başvuru Aşamaları
  1. İngilizce Yeterlilik Sınavı ( ELTIS )
  2. Öğrenciler ile yapılan mülakatlar
  3. Okuldan alınan referanslar

1) Öğrencilerin başvuru süreci Amerika tarafından yapılan ve yurt dışında lise değişim programına katılmak isteyen öğrencilerin girdikleri ELTIS sınavı ile başlar. Bu sınav öğrencilerin dinleme ve yazma becerilerini test ederek öğrencinin İngilizce Dil Becerilerinin sonuçlarını ortaya koyar. Yurt dışında lise programına katılmak isteyen her öğrenci en başta ELTIS sınavına girmek zorundadır.

2) Öğrencilerin ELTIS sınav skorları göz önünde bulundurularak öğrenci ve velilerle bir mülakat düzenlenir, bu mülakatlarda öğrencinin beklentileri ve hedeflerini tanıyarak lise değişim programlarına uygunluğu belirlenir.

3) Programa katılmak isteyen öğrencilerin son olarak okullarından referanslar alınır, öğrencinin akademik başarıları sosyal aktiviteleri ve nasıl bir birey olduğu lise değişim programına öğrencinin katılabilmesi için oldukça önemlidir. Alınan referanslar doğrultusunda öğrenci her aşamayı geçiyorsa lise değişim programına katılmaya hak kazanmıştır.

lise3

Kısmi Burslu Programa katılmak isteyen öğrencilerin İngilizce seviye skoru, referansları ve mülakatları göz önünde bulundurularak öğrenciler programa dahil edilmektedir.
Amerika Devlet Bakanlığı güvencesiyle öğrencilerin Amerika’da en az bir akademik dönem katıldıkları bu programda öğrenciler devlet tarafından seçilen en güvenilir ailelerle konaklayıp lise eğitimlerini Amerika’da devam ederler.

Bu programda öğrenciler bölge okul ve aile tercihi yapamazlar. Bölge ve Aile seçimi Amerika Devlet Bakanlığı tarafından yapılır. Bu eşleştirmeler öğrencinin beklentilerine ve doldurdukları başvuru formunda kendilerini nasıl ifade ettikleriyle doğru orantılıdır.
Öğrenciler için her zaman en iyi okul ve aile seçimi yapılmaktadır. Bu programda öğrenciler özel vize türü J1 ile programa dahil oldukları için sadece 1 yıl bu programa katılabilirler. Eğer öğrenciler Amerika’da lise eğitimlerine devam etmek isterlerse farklı vize türü ile programa devam edebilme şansına sahiptir.

Dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olarak dikkat çeken Kanada eğitim kalitesi ile de öğrencilerin her zaman tercih ettikleri bir bölgedir. Kanada’da lise değişim programına katılmak isteyen öğrenciler yapılan mülakatlar sonrası ELTiS skoru göz önünde bulundurularak öğrencinin beklentileri ve planlamasına bakılarak öğrenci için en uygun yerleştirmeler yapılır.

Kanada Devlet Bakanlığı tarafından düzenlenen bu programda öğrenciler en güvenli ailelerde konaklayıp eğitimlerine Kanada’da devam ederler. Bu programda öğrenciler bölge tercihi yapabilirler. Eğitimini yurtdışında alan öğrenciler, vizyon sahibi olur ve ileride yurtdışı üniversite planları hakkında eğitimiyle dikkat çeken Kanada’da üniversite sistemini yakından gözlemleyebilirler.

Her yıl Dünya’nın en seçkin okulları en özel International öğrencilere kapılarını açarak kampüslerinde okuma fırsatı sunmaktadır. Bu yatılı okullarda öğrenciler için kusursuz eğitim veren akademik kadroya sahiptir. Aynı zamanda sürekli aktiviteler ve öğrencinin gelişimi için planlanan programlar düzenlenirken, okulun yurt binasında konaklayan öğrenciler kampüs içerisinde aktivitelere kolaylıkla erişme şansına sahiptirler. Öğrencilerin yine ELTiS skorları, yapılan mülakatları değerlendirilerek okul ile yapılan mülakat sonrası öğrenciler bu okulların öğrencisi olmaya hak kazanırlar.

lise4
Back To Top
Ara