skip to Main Content
bk-lise
LİSE DEĞİŞİM PROGRAMLARI

Lise değişim programları 14 – 18 yaş arasındaki öğrencilerin lise yıllarında Amerika, Kanada ya da Avrupa yarım dönem, bir akademik yıl ya da tüm lise hayatlarını tamamlayabilecekleri programlardır. Lise değişim programları gidecekleri ülkenin devlet veya eyalet bakanlıkları ve milli eğitim bakanlıklarının güvencesi ve koruması altında gerçekleşir. Öğrenciler bulundukları ülkede devlet okulunda, özel okulda ya da yatılı özel okulda okuyup aile yanında ya da yatılı okulun kampüsünde konaklama imkanına sahip olur. Lise değişim programları ülke bazlı okul ve konaklama türünde değişiklik göstermektedir.

Yurt Dışında Lise Eğitimi Nedir?

Yurt dışı lise eğitimi, Amerika, Kanada, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde  1 dönem, 1 yıl ya da tüm akademik hayatları süresince öğrencilerin sene kaybetmeden lise eğitimi alabildikleri programlara verilen genel isimdir. Bu programlarda öğrenciler bir devlet lisesinde eğitim alma imkanına sahipken Crown Yurtdışı Eğitimin uzman kadrosu ile yapılacak görüşmeler sonucunda özel lise ya da yatılı özel liselerde de eğitim alabilmektedir. Öğrenciler yurt dışında gittikleri okullarda yerel ailelerin yanında kalarak ailenin bir bireyi olup hem gittikleri ülkenin kültürünü yaşayarak öğrenir, hem de yerel dilde pratik yapma imkanı sağlarlar. Öğrenciler okuldan sonra okulda ki sanat ve spor aktivitelerine katılarak zihinsel ve bedensel gelişimlerine katkı sağlamanın yanında sosyal ilişkileri kuvvetli bireyler haline gelirler. Tüm bunların yanında öğrenciler ülkelerine geri döndüklerinde bir üst sınıftan, yıl kaybı olmadan eğitimlerine devam edebilirler.

Genel Lise Değişim Sunumu olup tüm programlar hakkında detaylı bilgiyi videoda bulabilrisiniz

Neden Yurt Dışında Lise Eğitimi?

Yapılan araştırmalara göre 18 yaşına kadar öğrenilen 2. dil, 18 yaşından sonra öğrenilene nazaran daha kalıcı, aksanlı ve etkindir. Bu sebeple 15-18 yaş arasında bir yıl boyunca sürekli yabancı dil konuşan bir öğrenci, ömür boyunca kazandığı ikinci yabancı dili rahatlıkla kullanabilmektedir. Bu sebeple lisede farklı bir ülkede bir yıl geçirmek çocuğumuza bütün yaşamı boyunca verebileceğimiz en etkin dil eğitimidir. Lise değişim programları dünya üzerinde ülkeler arasında yapılan tüm akademik programlar içerisinde güvenliği en yüksek programlardır. Programa katılan öğrenciler henüz reşit olmadığı için gideceği ülkenin devlet güvencesi ve koruması altında o yılı tamamlar. Bu ülkelerde öğrencilerin kalacakları aileler o ülkeye ait tüm güvenlik sistemlerinden geçmiş, kullandıkları ilaçlara kadar kontrolleri sağlanmış ve referansları alınmış ailelerdir.

lise2
Sağlam Temelli Bir Özgüven Gelişimi

Bununla birlikte 15-18 yaş arasında ergenlik döneminde olan bir bireyin, kendi ayakları üzerinde duran ve özgüvenli bir birey olabilmesi için en önemli dönemdir. Bu dönemde öğrencimize vereceğimiz her türlü sorumluluk özgüvenine katkıda bulunacaktır. Fakat altı boş olan bir özgüven gerçekçi olmayacak ileri de bireyde çöküntüye sebep olacaktır. Tam bu noktada öğrencinin tek başına başka bir ülkede eğitim hayatının belli dönemini geçirmesi, derslerinin sorumluluğu, farklı ailenin kuralları ve o ailedeki görev dağılımda rol oynaması, hatta bazı durumlarda ailedeki küçük kardeşinin sorumluluğunun bile öğrenciye verilmesiyle oluşturulan özgüven ise tam anlamıyla kişinin olgunlaşmasını ve özgüven gelişimini altı dolu olarak geliştirmektedir.

lise3
Farklı Kültürlerle Kaynaşma İmkanı

Yurtdışı lise programları dünya çapında 90 yıllık programlar olup, bir çok farklı ülkeden milyonlarca öğrencinin katıldığı programlardır. Bu sebeple öğrenciler gittikleri ülkelerin kültürlerini tanıma imkanını yakarken aynı zamanda okudukları okullardaki diğer uluslararası öğrencilerinde kültürlerini tanıma imkanına sahip olurlar. Bu sayede hem farklı kültürlerde yaşamayı öğrenmiş, hem de edilen bu arkadaşlıkları bir ömür boyu sürdürerek vizyon sahibi ve networkü geniş bir birey olarak gelişmektedir.

lise4
Yurt Dışında Lise Eğitimi İçin Neler Gereklidir?

Yurt dışı lise programı da diğer eğitim programlarında olduğu gibi kişiyle birebir yürütülmesi gereken programdır ve öğrenciye özel çalışma yapılmalıdır. Yurtdışında lise eğitimi ve yurt dışında lise değişimi konusunda Ücretsiz Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı programımız yoluyla bilgi alabilir, uzman akademik kadromuzun yardımıyla kendinize en uygun programı seçebilirsiniz. Crown Yurtdışı Eğitim farkıyla yurt dışı lise eğitimi programlarından birini seçen mutlu öğrencilerden biri de siz olabilirsiniz. Lise değişim programlarına yeni bir kültür tanımak isteyen, akademik hedeflerine yurtdışında okumayı eklemiş, İngilizcesini ana dil seviyesine getirmek isteyen ve kendi ayakları üzerinde duran bir birey haline gelmek isteyen tüm lise seviyesindeki öğrenciler programlara başvuru yapabilirler.

lise5
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Back To Top
Ara